Strona główna » Części do dronów i modeli RC » Odbiornik Matek ExpressLRS ELRS-R24-P 2.4GHz PWM Receiver
Zmiana języka
PolskiAngielski
NASTĘPNY TRENING WHOOP W NOBSHOP
Kategorie
Producenci
Kategorie aktualności
Odbiornik Matek ExpressLRS ELRS-R24-P 2.4GHz PWM ReceiverOdbiornik Matek ExpressLRS ELRS-R24-P 2.4GHz PWM ReceiverOdbiornik Matek ExpressLRS ELRS-R24-P 2.4GHz PWM Receiver
Odbiornik Matek ExpressLRS ELRS-R24-P 2.4GHz PWM Receiver
Matek Systems
Dostępność: Aktualnie niedostępny
Czas wysyłki: 1 - 3 dni
Stan magazynowy: 0 szt.
Stan produktu: Nowy
iLeasing
iRaty
PayPo
Chwilowo niedostępny
Powiadom mnie o dostępności
dodaj do schowka
  • Opis produktu
  • Recenzje produktu (0)
ELRS-R24-P Specifications
  • Antenna connector: IPEX MHF 1
  • 5x PWM outputs
  • RF Frequency: 2.4GHz (2400~2480MHz)
  • Telemetry power: 12dbm
  • Receiver protocol: PWM or CRSF
  • Input voltage: 4~9V DC @ “+” pad
  • Power dissipation:  45mA(binding), 85mA(wifi mode)
  • PCB size: 25mm x 13mm
  • Weight: 2g w/ antenna
  • Packing: 1x ELRS-R24-P,   1x IPEX MHF1 Antennas
Firmwares
  • ExpressLRS MATEK_2400_RX_PWM, or DIY_2400_RX_PWMP,  PWM receiver via 1~5 PWM outputs
  • ExpressLRS DIY_2400_RX_ESP8285_SX1280,  CRSF Serial receiver via TX and RX
  • Firmware update via UART or WIFI
TIPS
  • ExpressLRS wiki for PWM receiver, Click HERE
  • Make sure Receiver and TX module both are running ExpressLRS 2.0
Traditional Binding
  • Receivers have ExpressLRS fw V2.0 preloaded without BINDING_PHRASE
  1. Power on and off your receiver three times
  2. Make sure the LED is doing a quick double blink, which indicates the receiver is in bind mode
  3. Use the [BIND] button on the Transmitter Lua script, which sends out a binding pulse
  4. Receiver will switch to slow blink once it has received binding pulse.
Flashing with ELRS configurator
  • MATEK_2400_RX_PWM or DIY_900_RX_PWMP
  • If use it as normal Serial receiver, flash it with Target DIY_2400_RX_ESP8285_SX1280
Flashing with ESP_NodeMCU-PyFlasher
  1. Connect receiver to USB-TTL module(RX-TX, TX-RX, 5V-5V, G-GND)
  2. Connect USB to PC while pressing and holding the boot button in.
  3. open ESP_NodeMCU-PyFlasher
  5. click “Flash NodeMCU
Comparison in ELRS-R24 series
SKU R24-P R24-D R24-S
RF Frequency 2.4GHz 2.4GHz 2.4GHz
Antenna IPEX MHF1 2x IPEX MHF1, Diversity SMT Antanna
Telemetry 12dbm 23dbm 20dbm
LNA Rx_gain / 12.5dB 12dB
CRSF Serial receiver DIY_2400_RX_ESP8285_SX1280 MATEK_2400_RX MATEK_2400_RX
PWM receiver MATEK_2400_RX_PWM / /
Comparison between ELRS-R24-P and CRSF-PWM converter
SKU R24-P CRSF-PWM-6 CRSF-PWM-C
  Receiver with ELRS direct PWM output CRSF to PWM Converter/Decoder
PWM outputs 5 6 10
RF Frequency 2.4GHz compatible with any CRSF protocol receivers
(including 433MHz, 868MHz, 915MHz, 2.4GHz)
PWM frequency 50Hz 50, 100, 160, 330, 400Hz